הסוף לאפליית עסקים קטנים במכרזים ממשלתיים ועירוניים? / חדשות היום

שתפו בפייסבוק
צייצו בטוויטר
שתפו בקהילה העסקית שלכם

איגוד לשכות המסחר יזם הצעת חוק לתיקון חוק חובת המכרזים במטרה להביא למצב שוויוני במגזר העסקי. הצעה זו כרגע נמצאת על שולחנו של שר האוצר משה כחלון ושר האוצר אלי כהן.

"כתוצאה מהתנהלות לא הוגנת, אי השוויון במשק בין החברות הגדולות לזעירות, הקטנות והבינוניות הולך, מתרחב ומעמיק ויחד איתו גם מעמיק אי השוויון החברתי. בעלי החברות הגדולות נהנים מעושר מופלג, בעוד שבעלי חברות זעירות, קטנות ובינוניות נהנים ממחזורים מצומצמים. איגוד לשכות המסחר הגיש הצעת חוק לתיקון חוק חובת המכרזים במטרה להביא למצב שוויוני במגזר העסקי". כך נכתב בהצעת החוק והערכות כי מכרזי הרכש של הרשויות המקומיות נאמדים בהיקף של כ-15 מיליארד שקל וסך הרכישות של משרדי הממשלה השונים נאמדים בהיקף של כ-50 מיליארד שקל בשנה.

שר האוצר משה כחלון האם יעשה סוף לאפליית העסקים הקטנים בישראל? (צילום: ויקיפדיה)

הוחלט להגיש הצעת חוק שתסגור את הפער הענק במכרזים הממשלתיים והעירוניים. לדברי נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, "על אף שחוק חובת המכרזים קבע עיקרון יסוד שהוא מתן הזדמנות שווה והוגנת לכל עסק, להשתתפות במכרזי המגזר הציבורי, במציאות אין זה כך והפקידות מעדיפה תמיד לעבוד מול מעט חברות גדולות מאשר לפתוח הזדמנות הוגנת גם בפני חברות זעירות, קטנות ובינוניות. זו איוולת וגזלה להעניק מתוך 65 מיליארד ש"ח רכישות המגזר הציבורי רק חלק מזערי למגזר העסקים הזעירים, הקטנים והבינוניים".

כיום פועלים בישראל (שנת 2015 ולא כולל עצמאים) כ- 265,600 עסקים זעירים, קטנים ובינוניים (עד 100 עובדים או מחזור שנתי של 100 מיליון שקל) המעסיקים  כ-1,150,000 עובדים מתוכם כ-248,000 עסקים המוגדרים קטנים (עד 20 עובדים או 2 מיליון שקל מחזור) לפי נתוני האיגוד. כבכל מדינה, גם בישראל עסקים אלה מהווים את מנוע הצמיחה של הכלכלה ואחראיים על יצירת מרב מקומות התעסוקה במשק.

 

עזרו לנו לחזק את העסקים בדרום

אנחנו מזמינים אתכם להיות שותפים בהקמת מערך השיווק האינטרנטי הגדול בישראל לקידום העסקים בעוטף עזה ואשקלון: לפרטים נוספים ורכישת תשורה: https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=3252

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן